Representation Theory, Combinatorics and Geometry

(12 Dec 2022–07 Jan 2023)

Organizing Committee

 

Co-chairs

 
 

Contact Information

General Enquiries: ims-enquiry(AT)nus.edu.sg
Scientific Aspects Enquiries: huanchen(AT)nus.edu.sg; tankm(AT)nus.edu.sg;

Overview

This one-month program focuses on representation theory of symmetric groups and related algebras, as well as various interactions between representation theory, combinatorics, and geometry.

 

The representation theory of symmetric groups and related algebras is a vibrant and dynamic research area, with many unsolved problems and sometimes surprising links to other areas, such as number theory and algebraic topology. Recent progress on fundamental questions about symmetric groups has been made through a blend of ideas approaching the representation theory from different perspectives:

  • as a finite group to which one can apply character theory and modular representation theory;
  • as a special finite group closely connected with algebraic combinatorics;
  • as a prototypical diagrammatic algebra;
  • as one side of Schur-Weyl dualities with algebraic groups;
  • as a group acting naturally on algebraic varieties or on topological spaces.

 

The second part of the program focuses on various interactions between representation theory, combinatorics, and geometry. The representation theory of symmetric groups and related algebras is a good example of such intrinsic connections. Other examples include:

  • the famous Kazhdan-Lusztig polynomials capture the singularity of Schubert varieties, and also encode the character formulas of semi-simple Lie algebras;
  • the combinatorial study of Kazhdan-Lusztig polynomials even implements tools from machine learning recently;
  • the construction of canonical bases by Lusztig using moduli of quiver representations can be seen as another such interaction between representation theory and geometry;
  • the (dual) canonical bases spark the study the cluster algebras by Fomin and Zelevinsky, which are further intertwined with the combinatorial and geometric study of totally positive flag varieties.

 

The program aims to bring together leading researchers in the area to discuss the latest developments in the field, chart out new directions for research and explore possible collaborations.

 

The program is structured as follows:

  • the first part of the program (12 Dec 2022 – 16 Dec 2022) consists of a workshop devoted to the representation theory of symmetric groups and related algebras;
  • the workshop shall be followed by several mini courses covering topics including geometric and modular representation theory, cluster algebras, total positivity, etc.;
  • the final part of the program (03 Jan 2023 – 07 Jan 2023) consists of another workshop aiming at the interactions between representation theory, combinatorics, and geometry.

 

 

Activities

Public Holidays:

25 December 2022, Christmas Day. Monday, 26 December 2022, is a public holiday.

1 January 2023, New Year’s Day. Monday, 2 January 2023, is a public holiday.

TitleDateAbstract
Workshop on representation theory of symmetric groups and related algebras12–16 December 2022N/A
Mini CoursesTBCN/A
Workshop on interactions between representation theory, combinatorics, and geometry3–7 January 2023N/A

Registration

Click here to register

Confirmed Speakers for the First Workshop:

  1. Susumu Ariki (Osaka University, Japan)
  2. Christopher Bowman (University of York, UK)
  3. Stephen Donkin (University of York, UK)
  4. Stephen Doty (Loyola University of Chicago, USA)
  5. Haralampos Geranios (University of York, UK)
  6. Eugenio Giannelli (Universita degli Studi di Firenze, Italy)
  7. Stacey Law (University of Cambridge, UK)
  8. Andrew Mathas (University of Sydney, Australia)
  9. Eoghan McDowell (Okinawa Institute of Science and Technology, Japan)
  10. Hyohe Miyachi (Osaka Metropolitan University, Japan)
  11. Lucia Morotti (Leibniz Universitat Hannover, Germany)
  12. Arun Ram (University of Melbourne, Australia)
  13. Liron Speyer (Okinawa Institute of Science and Technology, Japan)
  14. Louise Sutton (Okinawa Institute of Science and Technology, Japan)
  15. Daniel Tebbenhauer (University of Sydney, Australia)
  16. Mark Wildon (Royal Holloway, University of London, UK)

 

Confirmed Speakers for the Mini Courses:

  1. Friedrich Knop (Friedrich-Alexander-UniversitätErlangen-Nürnberg, Germany)
  2. Se-Jin Oh (Ewha Womans University, South Korea)
  3. Xinwen Zhu (Caltech, USA)

 

Confirmed Speakers for the Second Workshop:

  1. Jon Brundan (University of Oregon, USA)
  2. Tsao-Hsien Chen (University of Minnesota, USA)
  3. Shun-Jen Cheng (Academia Sinica, Taipei)*
  4. Dan Ciubotaru (University of Oxford, UK)
  5. Ryo Fujita (Kyoto University, Japan)
  6. Xuhue He (Chinese University of Hong Kong, China)*
  7. Stefan Kolb (Newcastle University, UK)
  8. Ivan Loseu (Yale University, US)
  9. George Lusztig (MIT, US)
  10. Hiraku Nakajima (Kavli IPMU, Japan)
  11. Linhui Shen (Michigan State University, US)
  12. Eric Vasserot (University de Paris, France)
  13. Weiqiang Wang (University of Virginia, US)
  14. Ting Xue (University of Melbourne, Australia)
  15. Yaping Yang (University of Melbourne, Australia)
  16. Milen Yakimov (Northeastern University, US )

 

* Pending attendance due to pandemic situation.

Scroll to Top